PO Ultvedt trärelief

PO Ultvedt trärelief
PO Ultvedt trärelief

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ULTVEDT, Po (1927-2007): "Relief", signerad och daterad på baksidan P.O. Ultvedt 1958. Trärelief, 78x103x19 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj
UTSTÄLLD: Bokkonsum, Stockholm 1958
Bevegelseudstillingen, Louisiana, Humlebaek 1961, katalognr 6
PO Ultvedt - tvivel och övermod, Malmö Konsthall 1988
med flera

Smärre slitage

292235

2015-02-15