Kista 1700-tal
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KISTA, 1700-tal, märkt med årtalet 1766, invändig med läddika, lockets insida med ett kistebrev daterat 1758, med motiv av Jesus på korset, imitationsmåleri med polykrom dekor av blommor, beslag i smide, höjd ca 58, 126x64, nyckel finns
PROVENIENS: Gerda Roosval-Kallstenius och Gottfrid Kallstenius
Skador. Nyckel finns att hämta i Utlämningen
292451
2015-02-12