Golvspegel i empirestil

Golvspegel i empirestil
Golvspegel i empirestil
Golvspegel i empirestil
Golvspegel i empirestil
Golvspegel i empirestil
Golvspegel i empirestil

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, 1800-tal, sannolikt göteborgsarbete i empire, bronserad, delvis träskuren dekor av Medusa, psykopomper samt godronnerade kolonetter, ca 291x116 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift är spegeln från Gustav III:s opera. Har tillhört Gerda Roosval - Kallstenius och Gottfrid Kallstenius, finns att se i "Svenska hem i ord och bilder, maj 1918 årgång 6, s. 90-91.

Slitage, skador, kompletteringar, avsågat krön

292455

2015-02-14