Samling porträtt 1600-tal mm
2015-02-13
292572
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
PORTRÄTT, graverade, 1600-tal, ca 70 st, varierande storlekar, ca 24x15, porträtten ur verket: van Dyck, Icones principum virorum doctorum, pictorum ... Antwerpen, Gillis Hedricx, 1646 (kan vara tryckt senare), med handskriven lista (skadad), samt litograferade vyer Sverige, 1800-tal.
Ur konsthandlare Gösta Stenmans samlingar
Några limmade, smårevor och skador ytterkanterna, små- fuktfläckar