Resor i främst Europa och Amerika

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

(20). RESOR. COSSIGNY, (J. FR.) CHARPENTIER (DE). Resa til China. Övers. P. O. Gravander. Stockholm (Kongl. Ordens Boktr. hos C. Schiöström) 1803.
8:o. (6), (1)-180, (2, sista sidan blank) s.
Samtida något nött o. solkigt gråpappersomslag. Oskuren. Delvis något fuktfläckad i yttre marginal, enstaka brunfläckar. Namnteckning o. bläckfläck op titelbladet, namnteckninhar på främre omslagets insida. Med flera resor, främst i Europa och Amerika, tryckta under 1700-1800-talet. 20 vol.

Säljs som en samling utan returrätt.

Delvis fläckade, band delvis med småskador.

292607

2015-02-22