Böcker med Carl Gustaf Tessins namnteckning

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TESSIN. (6). (Buffon, G.-L. L.), Histoire naturelle, generale et particuliere, avec la description du cabinet du roi. VII:2. Paris (de l´Imprimerie Royale) 1753.
Small 8:o. (2), 241-524 s. 10 utvikbara graverade planscher (enstaka brunfläckar).
Något nött samtida marmorerat skinnband, guldpressad ram, kantförgyllning, något blekt rikt guldornerad rygg, marmorerade snitt. Titelblad med lagat hål. Med Carl Gustaf Tessins namnteckning på titelbladet. Med flera 1700-talsböcker (en från 1600-talet) med Tessins namnteckning och delvis bibliotekssignatur. 6 volymer.

292615

2015-02-22