Parti svensk topografi o. resor i Sverige

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVENSK TOPOGRAFI. (15). LLOYD, L., Svenska allmogens plägseder. Övers. G. Swederus. Stockholm 1871.
8:o. (4), (1)-264 s. 5 planscher (på gult papper, alla ). Originalomslag (främre m. marg.lagning o. namnteckning).
Senare gulbrunt hfrbd, något nött, lätt blekt guldornerad rygg. (Fr. Ljunggrens bokbinderi, Göteborg). Första svenska upplagan. Med fler svensk topografi o. resor i Sverige, 1700-1800-tal. 15 vol.

Säljs som en samling utan returrätt.

Delvis fläckade, några ej kompletta, delvis nötta band.
Säljs som en samling utan returr´tt.

292618

2015-02-22