Namnteckningar av S. Ribbing och J. de la Gardie

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANDSKRIFT. SEVED RIBBING OCH JACOB DE LA GARDIE. Egenhändigt signerad (av båda) invigningssedel för löjtnant Jon Persson på låneepenningar vid resa från Åbo till Salis, daterad Stockholm 2 och 27 juli 1612, ca 12,5x20 cm. Samt namnteckning av Johan Ottosson (Klöfversköld).
Ur Gösta Stenmans samlingar.

Några veck, småfläckar

292644

2015-02-14