Klemmings utgåva av Vita Brynolphi 1870

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

(BRYNOLF ALGOTSSON). Incipit vita beati Brynolphi conda´ episcopi Scarn´. In regno Swecie... (Stockholm, Generalstabens litografiska anstalt, 1870).
Stor 8:o. Något nött rikt blindpressat skbd, liten spricka i inre fals, blekt rygg m. fem upphöjda bind. Bibloteks o. gallringsstämplar på eftersätsbladet o. främre pärmens insida. Namnteckning Bror Em Hildebrand på försättsbladet, Thore Virgin Qvarbfors1921 o. "Bibliotheca Qvarnforsiana" i rött på främre pärmens insida.

Jämför Collijn I, s. 113-17. Faksimiltryck i 75 exemplar av biografin över Skarabiskopen Brynolf Algotsson. Originalet är känt i två exemplar och trycktes i Lübeck av Bartholomaeus Ghotan 1492. Utgivet av Klemming som även komponerat bandet.

292685

2015-02-22