Tallrikar 1700-tal

Tallrikar 1700-tal
Tallrikar 1700-tal
Tallrikar 1700-tal
Tallrikar 1700-tal
Tallrikar 1700-tal
Tallrikar 1700-tal
Tallrikar 1700-tal
Tallrikar 1700-tal

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TALLRIKAR, 4 st, 1700-tal, tenn, trestämplad Harald Fröman, Stockholm 1719, rund, fyrstämplad Petter Samuelsson Norén, Hedemora 1775, fyrstämplade sannolikt Johan (II) Philip Kruth, Norrköping 1793 (1 par), konturerade brätten, diameter 22,5-23,5 cm

slitage, repor, något buckliga, tre med löda fästen

292768

2015-02-16