Miniatyrbyrå senbarock

Miniatyrbyrå senbarock
Miniatyrbyrå senbarock

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

MINIATYRBYRÅ, stockholmsarbete i senbarock, tvålådig, fanerad med färgad alm, beslag av mässing, bakstycket med påskrift i rödkrita F. Bonde samt WT, höjd 31,5, 42,5 x 20 cm
PROVENIENS: Sannolikt Fredrik Ulf Bonde (1774-1852), Vibyholm
sannolikt hans dotter Amalia Margareta gift med ryttmästaren greve Adam Fredrik Göran Kalling
Myrö, Närke

spår av beslag, senare lås, fanerskador och smärre kompletteringar, nyckel finns i Utlämningen

292792

2015-02-14