Johan Gustaf Hasselström Parallellinjal

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PARALLELLINJAL, omkring 1800, signerad IGH (Johan Gustaf Hasselström, instrumentmakare i Stockholm, (verksam 1775-1812), mahogny samt mässing, längd ihopfälld ca 80 cm, inkl. orginalfodral samt tillbehör

HISTORIK: Arbetade bl a för Carl Von Linné

Slitage

292872

2015-02-15