Johan Gustaf Hasselström Parallellinjal
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PARALLELLINJAL, omkring 1800, signerad IGH (Johan Gustaf Hasselström, instrumentmakare i Stockholm, (verksam 1775-1812), mahogny samt mässing, längd ihopfälld ca 80 cm, inkl. orginalfodral samt tillbehör
HISTORIK: Arbetade bl a för Carl Von Linné
Slitage
292872
2015-02-15