Silverbägare Erik Ernander 1700-tal
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ERIK ERNANDER, bägare, silver, Uppsala, stämplad 1786, invändigt förgylld, svisselerad dekor, pärlstavsdekor, samt delvis genombruten fot, höjd ca 21 cm, vikt ca 437g
Gravyr med initialer, slitage, bucklor, ägarstämpel, missfärgad
292880
2015-02-15