Silverbägare Erik Ernander 1700-tal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ERIK ERNANDER, bägare, silver, Uppsala, stämplad 1786, invändigt förgylld, svisselerad dekor, pärlstavsdekor, samt delvis genombruten fot, höjd ca 21 cm, vikt ca 437g

Gravyr med initialer, slitage, bucklor, ägarstämpel, missfärgad

292880

2015-02-15