Samling handskrifter i pergament mest 1600-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMLING HANDSKRIFTER I PERGAMENT (6), 1600- och 1700-tal, bl.a. signerade av bl.a. Jacob de la Gardie, (1638), Johan Barclay, bl.a. ett köpebrev som delvis rör Sollentuna och Vallentuna härader, signerat Johan Odelius (1741), samtliga ihopsatta i hörnet med snöre och ett sigill, 3 med vidhängande sigill

Samtliga vikta, fläckar, mörknade i vecken, några småskador, några trädosor utan sigill, några blekta

293072

2015-02-16