Silverbestick modell Chippendale
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BESTICK, 153 dlr., silver, modell Chippendale, samt snarlik, Tyskland samt Sverige 1930-tal, bestående av: 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 8 smörknivar, 12 moccaskedar, 12 kaffeskedar, såsslev, vikt exkl knivar med rostfria blad ca 4453 g
Gravyr, bruksslitage
293145
2015-02-16