Uppläggningsfat av Titanic-typ
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, flintgods, ca 1910-tal, troligen England, dekor i "Holland Blue Delft", märkt Brucce, ca 46x37 cm
HISTORIK: Modellen/ dekoren tillverkades av Minton 1889 och såldes genom Stonier & Co. till rederiet White Star Line. Samma modell användes bl a på Titanic som serveringsporslin till 2:a klassens passagerare.
Krackeleringar
293403
2015-02-24