Uppläggningsfat av Titanic-typ

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

UPPLÄGGNINGSFAT, flintgods, ca 1910-tal, troligen England, dekor i "Holland Blue Delft", märkt Brucce, ca 46x37 cm

HISTORIK: Modellen/ dekoren tillverkades av Minton 1889 och såldes genom Stonier & Co. till rederiet White Star Line. Samma modell användes bl a på Titanic som serveringsporslin till 2:a klassens passagerare.

Krackeleringar

293403

2015-02-24