Toilettespegel stockholmsarbete rokoko

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TOILETTESPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, ymnig dekor i papier maché, fragmentarisk förgyllning, upptill utsparning för ur, nedtill låda, kvicksilverfolierat glas, 53 x 34 cm
PROVENIENS: Greve Patrik Hamiltons samling, Stockholm

Föremålet visas och utlämnas på Nybrogatan 32, Stockholm

senare bakstycke, smärre lagningar, retuscher, skador och slitage

293495

2015-02-19