Toilettespegel stockholmsarbete rokoko
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TOILETTESPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, ymnig dekor i papier maché, fragmentarisk förgyllning, upptill utsparning för ur, nedtill låda, kvicksilverfolierat glas, 53 x 34 cm
PROVENIENS: Greve Patrik Hamiltons samling, Stockholm
Föremålet visas och utlämnas på Nybrogatan 32, Stockholm
senare bakstycke, smärre lagningar, retuscher, skador och slitage
293495
2015-02-19