Kaffeservis i empirestil 1910-tal

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, empirestil, A. G. Dufva, Stockholm 1915 och1916, kaffekannan med lockknopp i form av pinjekotte, handtag i svärtat trä, sockerskål samt gräddkanna invändigt förgyllda, samtliga delar med fötter i form av tassar, höjd 9-24 cm, total vikt inkl. trähandtag ca 900 g

Kaffekannans lock med smärre buckla samt nedre delen med mindre stötmärke, obetydliga repor samt bruksslitage

293687

2015-02-24