Te- och kaffeservis i silver 1910-tal

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KAFFE- och TESERVIS, 5 dlr, silver, K Anderson, Stockholm 1918, rik dekor med rocailler, handtag i svärtat trä med konturerad dekor, bestående av: tekanna, kaffekanna, sockertång, sockerskrin, gräddkanna, kaffekannans höjd ca 26 cm sockerskrinets längd ca 16 cm, total vikt ca 2210 g (inkl. trähandtag)

Nyckel finns, smärre obetydliga bucklor samt bruksslitage, kaffekannans handtag löst

293696

2015-02-24