Bordspendyl Louis XVI
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete i Louis XVI, omkring 1800, urtavlan märkt Ridel à Paris, marmor och brännförgylld brons, i form av Venus och Amor med sin fackla samt hyssjande amorin, höjd 33 cm
urtavlan med smärre skador, marmor med smärre nagg och sprickor, bakre lucka med lagat gångjärn, nyckel och pendel finns i Utlämningen
293745
2015-02-25