Signerad färglitografi av Yngve Berg

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BIBLIOFILUPPLAGA. LYTTKENS, ALICE. Lyckans tempel. Stockholm 1946.
Stor 8:o. 1 signerad originalfärglitografi o.a. ill. Y. Berg. Omslag.
Brunt skbd, guldornerad dekoration. på fr. pärmens mittfält, inre denteller, något blekt guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, helt guldsnitt. (Norstedt & Söner, Stockholm). Marmorerad pbdkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, detta nummer 5.

293987

2015-02-26