Fat Flora Danica Royal Copenhagen

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FAT, 2 st, "Flora Danica", porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, 1900-tal, modellnummer 3526, samt 3553, "Campanula latifolia L" respektive Polemonium coerulea L", polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld och genombruten kantbård, märkta ROYAL COPENHAGEN DENMARK, 1:a sortering, diameter ca 25-27 cm

En tallrik med obetydligt kantnagg på spets

294256

2015-02-21