Fat Flora Danica
2015-02-21
294260
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
FAT, "Flora Danica", porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, 1900-tal, modellnummer 3528, "Fagus silvatica L", polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld och genombruten kantbård, märkt ROYAL COPENHAGEN DENMARK, 1:a sortering, diameter ca 33 cm