Spegel och konsolbord empire
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft, förgylld och bronserad dekor i pastellage, silverfolierade glas, krönet med dekor av Merkurius ansikte och fabeldjur, bordet med ben i form av karyatider, skiva av grå marmor, spegelns höjd 160, bordets höjd 76, 82 x 39 cm
PROVENIENS: Borgmästaregården, Åmål
sprickor, dekorskador, lagningar, mindre list saknas, bordet omarbetat och kompletterat
294343
2015-02-25