Spegel och konsolbord empire

Spegel och konsolbord empire
Spegel och konsolbord empire
Spegel och konsolbord empire
Spegel och konsolbord empire
Spegel och konsolbord empire
Spegel och konsolbord empire

Klubbat för:

20 000 SEK

Schätzwert

15 000 SEK

Beschreibung

SPEGEL, KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft, förgylld och bronserad dekor i pastellage, silverfolierade glas, krönet med dekor av Merkurius ansikte och fabeldjur, bordet med ben i form av karyatider, skiva av grå marmor, spegelns höjd 160, bordets höjd 76, 82 x 39 cm
PROVENIENS: Borgmästaregården, Åmål

Zustandsbeschreibung

sprickor, dekorskador, lagningar, mindre list saknas, bordet omarbetat och kompletterat

294343

2015-02-25