Gustav Tenggren, Potatisskalaren, akvarell

Klubbat för:

18 500 SEK

6 000 SEK

GUSTAF ADOLF TENGGREN (1896-1970): Trollet skalar potatis, signerad Tenggren, akvarell och tusch, 29,5 x 25 cm
Original till Hjalmar Bergmans saga "Flickan i kritstallyktan som ingick i 1923 års Bland Tomtar och troll"
Proveniens: Nils Jerring (regissör på SF)

294348

2015-02-25