Gjörwells Almänna tidningar med mera

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PERIODICA. (4). Almänna Tidningar. 1770-1772 (allt som utkom). + Swea-Rikes Krönika. 1771:1-43 (allt som utkom). + Fastlags-Ris för assessoren och Kgl. Bibliothecarien, herr C. C. Gjörwell. Stockholm 1770-1772.
4:o. 1770 oskuren i samtida nött mjukt pbd, spricka i övre fals, övriga något nötta lätt olika samtida bruna hfrbd, delvis m. sprickor i falsarna, ryggar m. fem upphöjda band, delvis m. skador i övre o. nedre kant, Fastlags-Riset löst bifogat i nytt marmorerat omslag. Titel till 1770 lagad i nedre yttre hörn, enstaka fukt o. brunfläckar. M. Joh. Ax. Almquists biblioteksetikett. 4 vol.

Se Lundstedt I: 144 o. 159.
Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

Delvis nötta band, smärre marg.lagningar, delvis något fläckade.

294691

2015-02-27