Tiskriften Heimdall

Tiskriften Heimdall
Tiskriften Heimdall

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PERIODICA. Heimdall. Årgång 1828-1832 (ej komplett, se nedan). Stockholm (Johan Hörberg) 1828-32.
4:o. (283x204 mm.).
Nött brunt samtida hfrbd, något blekt guldorn. rygg m. fyra upphöjda bind, röd o. grön titeletikett, skador i övre och nedre kant(L. W. Levin bokb., Upsala). Några blad m. revor eller marg.lagningar, enataka fläckar. Namnteckning o. namnetikett på främre pärmens insida bl.a. Sixten Rönnow.

Saknas: 1828: nr 11-14, 19-21, 23-25, 30 med bihang och registret till 1832 (om det utkom).
Lundstedt II:100. En huvudsakligen åt vitterhet o. konst ägnad veckotidning. Utgiven av J. E. Rydqvist. Bidrag av bl.a. O. D. A. Atterbom, B. v. Beskow, C. W. Böttiger, F. M. Franzén, K. A. Nicander, Es. Tegnér, J. D. Valerius.
Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

294881

2015-02-27