Kåge tobaksburk 1930-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960), tobaksburk, Gustavsberg 1929, flintgods, grönglaserad, förgylld dekor med motiv av blomsterslingor, ytterlock samt innerlock, signerad och daterad Kåge Gustavsberg 1930, höjd 24 cm
Locken med omfattande lagningar, krackelyr
294998
2015-02-24