Spegel sengustaviansk

Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SPEGEL, sengustaviansk, märkt OVB (Olof Wetterberg, spegelmakare och svärdfejare i Jönköping och Kalmar 1784 - 1803/10), Kalmars hallstämpel, delvis träskuren ornamentik, delvis i gjutet pastellage, förgylld med slagmetall, faseterat glas, träskuret bronserat krön, 119 x 65 cm

Ytslitage, spegelkant med spricka

295147

2015-02-24