Spegel Petter Stork Kalmar
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1700-tal, sengustaviansk, Petter Stork (mästare Kalmar 1788-1818), lackstämplad med hallrätt 1791 samt brännmärkt I Stork, pastelerad och förgylld dekor bl a. sfinxer, höjd 88 x 47 cm
Ombronserad, renoverad samt senare glas, smärre skador
295285
2015-02-25