Byrå stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, 1700-talets andra hälft, fanerad med valnöt, förgyllda beslag, dekor av mässingslister, inläggningar i form av romber och friser, höjd 81, 113x57,5 cm
PROVENIENS:
Värnanäs herrgård, Halltorps socken, Kalmar län
genom arv till nuvarande ägare från Elisabeth Edelstam g.m. Fredrik Michaël Mannerskantz
LITTERATUR:
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Småland, Stockholm 1909, avbildad i salongen på Värnanäs sidan 133
Skador, lagningar, torrsprickor, skivan delvis omfanerad, beslagskompletteringar, nyckel finns i Utlämningen
295590
2015-02-27