Smörterriner Qianlong (1735-96)
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SMÖRTERRINER, 1 par, porslin, 1700-tal, Kina, på FAT, oktagon form, dekor i underglasyrblått med motiv av trädård med antikviteter, dekorhänklar i form av fantasidjur, terrinens höjd ca 10-11 längd ca 17-18 cm faten ca 19,5x14 cm
Tillverkningsdefekter, obetydliga glasyrnagg, en terrin med obetydligt nagg vid mynning, ett lock med saknad flisa undertill
295836
2015-02-27