Smörterriner Qianlong (1735-96)

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SMÖRTERRINER, 1 par, porslin, 1700-tal, Kina, på FAT, oktagon form, dekor i underglasyrblått med motiv av trädård med antikviteter, dekorhänklar i form av fantasidjur, terrinens höjd ca 10-11 längd ca 17-18 cm faten ca 19,5x14 cm

Tillverkningsdefekter, obetydliga glasyrnagg, en terrin med obetydligt nagg vid mynning, ett lock med saknad flisa undertill

295836

2015-02-27