Herrfickur i 18 k guld med Oscar II porträtt

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

16 000 SEK

FICKUR, 18 k guld, 1900-talets första hälft, vitemaljerad urtavla med romerska siffror, savonett, boett med Oscar II porträtt i emalj samt stora riksvapnet, ankargång, breguetspiral, lagerstenar med skruvade chatonger, innerboett i 18 k, boett nr: 722963, diameter 51 mm, vikt 106 g

Balanstapp av, emalj med repor

296031

2015-03-17