Kruka med hänklar clobber

Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber
Kruka med hänklar clobber

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KRUKA, med hänklar, Kina samt Europa, 1700/1800-tal, förgyllda hänklar i form av faunmaskaroner, dekor i sk "clobber", kruka med polykrom dekor samt delvis förgylld, motiv av flodlandskap och blommor, underliggande dekor i underglasyrblått, höjd inkl. hänklarca 23 cm

Senare montage samt bemålning, sprickor

296041

2015-03-04