Figuriner i fajans 1700-tal
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SALTKAR, 1 par, FIGURIN, enl uppg Geertrey Verstelle för "The old Moor´s Head", fajans, saltkaren cirka 1770 enligt kvitto samt kon 1764 enl kvitto , höjd 11-14 cm
Inköpta med medföljande kvitto från London 1959 i The Antique Porcelain Co Ltd, New York
Skador, lagningar
296246
2015-02-28