Figuriner i fajans 1700-tal

Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal
Figuriner i fajans 1700-tal

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SALTKAR, 1 par, FIGURIN, enl uppg Geertrey Verstelle för "The old Moor´s Head", fajans, saltkaren cirka 1770 enligt kvitto samt kon 1764 enl kvitto , höjd 11-14 cm
Inköpta med medföljande kvitto från London 1959 i The Antique Porcelain Co Ltd, New York

Skador, lagningar

296246

2015-02-28