Cypriotisk keramikskål

Cypriotisk keramikskål
Cypriotisk keramikskål
Cypriotisk keramikskål
Cypriotisk keramikskål
Cypriotisk keramikskål
Cypriotisk keramikskål

Klubbat för:

2 400 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

SKÅL, lergods, Cypern ca 800-600 fKr, geometrisk dekor, höjd 6, bredd 20 cm
Proveniens: Fynd av Einar Gerstad vid utgrävning på Cypern, 1930-tal

Zustandsbeschreibung

296736

2015-03-16