Axel Sjöberg olja
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AXEL SJÖBERG (1866-1950): Skarvar på klippor, signerad och daterad Axel Sjöberg -05, olja på duk, 90x125 cm,
LITTERATUR: Axel Sjöberg, Sten Karling, sid 210-211,
"Ett belysande uttryck för denna sida av Sjöbergs konstnärskap är de tre målningar med skarvar, som konstnären vid denna tid utförde för sin vän grosshandlare Per Dahlström. De bildade tillsammans en triptyk, där de flygande fåglarna i centrum flankerades av tavlor med skarvar sittande på klippor. Ensemblen är skingrad, men några skisser ger oss en uppfattning om konstnärens avsikt!. Denna målning är troligen en av dessa tre.
Krackeleringar, vågig duk, retuscher
296857
2015-03-06