Slagåsgevär
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1700-tal, signerat Hamarstöm Örebro, ändrat från flintlås, pipa med svinrygg, kaliber ca 18 mm, graverat lås, helstock i alm med senare hornnäsa, graverade stålbeslag, längd 116 cm
framstocken ersatt, pipan möjligen lagad, skador
296863
2015-03-17