Slagåsgevär

Slagåsgevär
Slagåsgevär
Slagåsgevär
Slagåsgevär
Slagåsgevär
Slagåsgevär
Slagåsgevär
Slagåsgevär

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, 1700-tal, signerat Hamarstöm Örebro, ändrat från flintlås, pipa med svinrygg, kaliber ca 18 mm, graverat lås, helstock i alm med senare hornnäsa, graverade stålbeslag, längd 116 cm

framstocken ersatt, pipan möjligen lagad, skador

296863

2015-03-17