Fickur 1800-tal i 18 k

Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k
Fickur 1800-tal i 18 k

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

4 500 SEK

FICKUR, 18 k guld, 1800-talets andra hälft, sannolikt Frankrike, förgylld urtavla med romerska siffror, blånerade visare, boett med trefärgat guld, s.k. trois couleurs samt fasetterade ametister och dekor av sphinx, spindelgång, diameter 41,5 mm, vikt ca 54 g

Stenar med skador, saknar 2 stenar

296920

2015-03-17