Handling Fredrik undertecknad resolution 1723
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FREDRIK I (1676-1751). Egenhändigt undertecknad resolution, omfattande 8 sidor i folio, daterad Stockholm 1723. Med papperssigill.
Samt avskrifter av Karl X Gustav, Karl XI, Gustav III. Daterade 1654, 1675 och 1723.
5 st inlagda i samtida pärm med skinnrygg och skinnhörn.
Flertalet rör allmogens besvär i Ås, Kullings och Gäseneds härader i Elfborgs län.
Proveniens: Familjen Odencrants.
Varierande skick, delvis fläckade och fuktskadade, revor och mindre textförluster. Nött band (pärm).
296935
2015-03-04