Nyckelring 18 k guld Barcelona FC sport

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

NYCKELRING, 18 k guld, föreställande fotbollstadion Camp Nou i Barcelona, vikt ca 18 g, 2 fotografier av Kubala på bla Stockholms Stadion medföljer
Proveniens: Gåva av fotbollspelaren László Kubala (1927-2002) direkt till nuvarande ägare.
Kubala, Ungern/Spanienvar en av 1950-talets främsta spelare. Efter kommunisternas maktövertagande lämnade han sitt hemland 1947 och var därmed inte med i Ungerns klassiska landslag i VM 1954 vilket anses vara det bästa landslag som aldrig blev världsmästare. 1950 skrev han på för FC Barcelona och stannade i den spanska storklubben fram till 1961.Under dessa år vann han allt, som går att vinna på klubbnivå. Han gjorde 277 mål på 349 matcher i Barcelonatröjan. Efter avslutad karriär var han tränare för både spanska landslaget och Barcelona. Kubala är begravd i Barcelona.

Foto med skador

297129

2015-03-20