Vicke Lindstrand skål
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VICKE LINDSTRAND (1904-1983): Skål, Kosta 1969 invärmd randdekor i blått grönt och brunt med slipad dekor, signerad KOSTA UNIKA 1967 V. LINDSTRAND, höjd 11 diameter 22 cm
UTSTÄLLD: Utställningen "Glasklart" som invigdes på NK i Stockholm den 27 februari 1969, kom sedan även att visas på NK i Malmö och Göteborg. Det var Vicke Lindstrands sista utställning och alla pjäserna var unika.
Repor
297392
2015-03-04