Vicke Lindstrand skål

Vicke Lindstrand skål
Vicke Lindstrand skål
Vicke Lindstrand skål
Vicke Lindstrand skål

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

VICKE LINDSTRAND (1904-1983): Skål, Kosta 1969 invärmd randdekor i blått grönt och brunt med slipad dekor, signerad KOSTA UNIKA 1967 V. LINDSTRAND, höjd 11 diameter 22 cm

UTSTÄLLD: Utställningen "Glasklart" som invigdes på NK i Stockholm den 27 februari 1969, kom sedan även att visas på NK i Malmö och Göteborg. Det var Vicke Lindstrands sista utställning och alla pjäserna var unika.

Repor

297392

2015-03-04