Adriaen Vam Ostade
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ADRIAEN VAN OSTADE (1610-1685): A Woman Winding Yarn at her Doorway - La Dévideuse à la Porte de la Maison, signerad med monogram i plåten, etsning, ca 1668, samlarmärke a tergo, 9,5x7,9 cm bladmått 9,8x7,9 cm
Litteratur: Bartsch 25, Dutuit 25 III/V état, Godefroy 25, Hollstein 25
Proveniens: John Cameron (Bath England), Lugt 570a
Obetydlig pappersförlust
297412
2015-03-04