Adriaen Vam Ostade

Adriaen Vam Ostade
Adriaen Vam Ostade

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ADRIAEN VAN OSTADE (1610-1685): A Woman Winding Yarn at her Doorway - La Dévideuse à la Porte de la Maison, signerad med monogram i plåten, etsning, ca 1668, samlarmärke a tergo, 9,5x7,9 cm bladmått 9,8x7,9 cm
Litteratur: Bartsch 25, Dutuit 25 III/V état, Godefroy 25, Hollstein 25
Proveniens: John Cameron (Bath England), Lugt 570a

Obetydlig pappersförlust

297412

2015-03-04