Sven X:et Erixon

Sven X:et Erixon
Sven X:et Erixon
Sven X:et Erixon
Sven X:et Erixon
Sven X:et Erixon
Sven X:et Erixon

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SVEN X:et ERIXSON (1899-1970): Husgavel, signerad och daterad Sven Erixon -67, olja på träpanel (bryggkarslock), ca 54x65 cm
Proveniens: Konstnärens ateljé i Saltsjöbaden, i gåva av konstnären till nuvarande ägares familj.
Litteratur: Lars Westman "X-et och Saltsjöbaden", Carlssons, verket avbildat

297416

2015-03-13