Bordspendyl 1800-tal

Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BORDSPENDYL, 1800-talets slut, Frankrike, empirestil, fodral i bemålat porslin samt mässing, urhus flankerat av sfinxer, urverket märkt J Hartmann, numrerat 495, dekor av bl a Napoleon, vitemaljerad urtavla med romerska siffror, blånerade visare, höjd 36 cm

Saknar pendel och nyckel, tavla med emaljskador, smärre nagg

297638

2015-03-08